De rummelige pladsforhold på bagsædet i BMW ActiveHybrid 7 opfylder alle ønsker om behagelig komfort. Eksempelvis med klimaautomatikken med fire zoner, som lader alle bilens passagerer vælge individuelle temperaturer. Solens stråler skinner ind i kabinen gennem skydetaget, der fås som ekstraudstyr. Der er brugt mange ressourcer på akustisk optimering af tagkonstruktionen, så generende fartstøj udelukkes.
Med ekstraudstyret klimaautomatik med fire zoner kan bilens fører, forsædepassager og bagsædepassagerer hver især vælge den ønskede temperatur, luftmængde og ventilation. Der er et ekstra varmeapparat til fodrummet og et separat betjeningspanel til bagsædepassagerne. Klimaautomatikken med fire zoner kan udvides med ekstra funktioner. Ventilationsdyser i loftsbeklædningen fordeler luften blidt og trækfrit. Med en separat klimakompressor nås den ønskede temperatur hurtigt.
Maksimal komfort på lange ture – eller indimellem. Komfortbagsæder fås som ekstraudstyr og kan udvides med massagefunktion. Tolv massage- og seks rotationspuder løsner rygmuskulaturen. Klimafunktionen sender kølende luft gennem det perforerede betræk på sædebunden og ryglænet og virker dermed opkvikkende på en varm dag. De aktive forsæder skiftevis hæver og sænker sædebunden og mobiliserer således bækkenmuskulaturen og rygsøjlen.
Den indbyggede harddisk har plads til ca. 100 cd'er. Med lydsystemet kan du overføre musik direkte fra en cd, en mp3-afspiller eller en USB-nøgle til harddisken i BMW ActiveHybrid 7. Ved behov hentes oplysninger om kunstner og titel via BMW ConnectedDrive. De 16 højttalere i ekstraudstyret BMW hifi-system Professional får det bedste frem i din musiksamling. En usædvanlig lydoplevelse – også når du hører radio. To DAB-tunere sikrer en konstant modtagekvalitet.
To otte tommer store skærme, der kan vippes, og en dvd-afspiller gør enhver tur til en oplevelse for bagsædepassagererne. Skærmene kan modtage både tv- og radiosignaler. To DAB- og én DVB-modtager sikrer konstant modtagekvalitet. I Professional-udgaven betjenes entertainmentsystemet til bagsædet via en separat iDrive-controller, og tilslutningsmulighederne omfatter fx også en bærbar pc. Skærmstørrelsen er på 9,2 tommer, og de to skærme kan anvendes uafhængigt af hinanden. Derudover har bagsædepassagererne under kørslen adgang til navigationssystemet og alle andre iDrive-funktioner.
